Bu ders notu
  • 2114 kişi okudu


Türkiye’de Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörler – Fiziki Faktörler (Doğal)

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

      1. İklim

Yağışın yeterli olduğu ve ılıman iklim özelliklerinin görüldüğü kıyı bölgelerimizde nüfus, yağışın az olduğu ve kışın çok soğuk geçtiği iç bölgelerimize göre daha yoğundur. Ege Bölgesi’nde nüfusun Doğu Anadolu’dan fazla…

      1. İklim

Yağışın yeterli olduğu ve ılıman iklim özelliklerinin görüldüğü kıyı bölgelerimizde nüfus, yağışın az olduğu ve kışın çok soğuk geçtiği iç bölgelerimize göre daha yoğundur. Ege Bölgesi’nde nüfusun Doğu Anadolu’dan fazla olması gibi…

2. Yerşekilleri

Yüksek ve engebeli yerlerde, sanayi ve ulaşım gibi ekonomik faaliyetlerin gelişmemiş olmasından dolayı nüfus daha azdır.

Doğu Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölümü, Toroslar (kıyı kesimler hariç), Yıldız Dağları Bölümü, Menteşe Dağlık Yöresi, Taşeli Platosu gibi alanlarda yerşekilleri engebeli olduğu için nüfus seyrektir.

3. Su Kaynakları

Türkiye’de kırsal kesimde yerleşme, genellikle su kaynaklarının çevresinde olmuştur. Doğu Karadeniz’de yerşekillerinin engebeli ve su kaynaklarının çok olması dağınık yerleşmeye, İç Anadolu’da ise su kaynaklarının az olması toplu yerleşmeye neden olmuştur.

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Okunma Sayısı 2114
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir