Bu ders notu
  • 2267 kişi okudu


Türkiye’de Nüfus Dağılışını Etkileyen Faktörler – Beşeri-Ekonomik Faktörler

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

Sanayileşme

Sanayileşmenin yoğun olduğu alanlara iş imkanı fazla olduğu için yoğun göç olmaktadır. İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Adapazarı, İzmit örnektir.

 

Tarım

Verimli tarım alanları olan Çukurova, Bafra, Çarşamba, Gediz, Bakırçay, Küçük ve Büyük…

Sanayileşme

Sanayileşmenin yoğun olduğu alanlara iş imkanı fazla olduğu için yoğun göç olmaktadır. İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Adapazarı, İzmit örnektir.

 

Tarım

Verimli tarım alanları olan Çukurova, Bafra, Çarşamba, Gediz, Bakırçay, Küçük ve Büyük Menderes, Doğu Anadolu’daki çöküntü ovaları nüfusun yoğun olduğu yerlerdir.

 

Madenler

Maden çıkarımı ve işletmesinin bulunduğu yerlerde iş imkanının fazla olmasından dolayı nüfus fazladır. Batman, Zonguldak, Afşin-Elbistan, Soma, Yatağan vb.

 

Turizm

Turizm, sezonluk ya da kalıcı nüfusa neden olur. Antalya, Alanya, Bodrum, Kaş, Kale, Fethiye, Kuşadası, Marmaris gibi yaz turizm alanları ile Efes, İstanbul gibi tarihi turizm alanları Pamukkale, Ürgüp gibi doğal güzellik alanları turizmden dolayı nüfusun arttığı alanlardır.

 

Ulaşım

Ulaşımın geliştiği yerlerde diğer ekonomik sektörler de geliştiği için iş imkanları artmıştır. Yoğun göçten dolayı nüfus miktarları da artmıştır. İstanbul, İzmir, Adana gibi.

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Okunma Sayısı 2267
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir