Son Dakika
19 Ocak 2020 Pazar
Bu ders notu
  • 4353 kişi okudu


Türkiye’de Nem ve Yağış – Türkiye’de Nem ve Yağışın Dağılışını Etkileyen Faktörler

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

1. Denizellik-Karasallık: Genellikle kıyıdan iç kesimlere doğru nemlilik ve yağış azalır.

2. Yerşekilleri: Dağların kıyıya paralel uzandığı, (Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri) nemli rüzgarlara dik yönde uzanan yerlerde yağış miktarı daha fazladır. Dağların kıyıya dik…

1. Denizellik-Karasallık: Genellikle kıyıdan iç kesimlere doğru nemlilik ve yağış azalır.

2. Yerşekilleri: Dağların kıyıya paralel uzandığı, (Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri) nemli rüzgarlara dik yönde uzanan yerlerde yağış miktarı daha fazladır. Dağların kıyıya dik uzandığı Ege Bölgesi'nde ise yağış miktarı azdır.

3. Yükselti: Yükselti arttıkça, soğuma ve yoğunlaşma arttığı için, yağış miktarı da artmaktadır.

4. Rüzgarlar: Nemli rüzgarlara maruz kalan yerlerde yağış miktarı daha azdır.

5. Buharlaşma: Güneşlenmenin ve yaz sıcaklığının daha fazla olduğu Güneydoğu Anadolu'da buharlaşma daha fazladır. Güneşlenmenin en az olduğu Doğu Karadeniz kıyılarında buharlaşma da azdır.

6. Nemlilik: Nemliliğin en fazla olduğu yer Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz kıyılarıdır. Kıyıdan iç kesimlere doğru nemlilik genel olarak azalır.

Nem açığı en fazla olan bölge, Güneydoğu Anadolu'dur. Nedeni ise sıcaklığın ve maksimum nem miktarının fazla olmasıdır. Nem açığı fazla olduğu için, en şiddetli buharlaşma ve kuraklık da Güneydoğu Anadolu'dadır. Bu nedenlerden dolayı bitki örtüsü de çok cılızdır.

7. Bulutlanma: Bağıl nemin yüksek olduğu yerde bulutlanma süresi fazla, bağıl nemin az olduğu yerlerde ise bulutlanma süresi azdır.

Güneydoğu Anadolu'da bulutlanma en az, güneşlenme süresi en fazladır. Doğu Karadeniz Bölümü'nde ise bulutlanma fazla, güneşlenme süresi azdır.

 

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır
Okunma Sayısı 4353
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir