Son Dakika
27 Ocak 2020 Pazartesi
Bu ders notu
  • 1923 kişi okudu


Türkiye Tarihi – Kültür ve Medeniyet – Toprak Yönetimi

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

Has Arazi: Geliri hükümdara ayrılan topraklara hassa arazi denirdi.
Has Arazi: Geliri hükümdara ayrılan topraklara hassa arazi denirdi.

İkta Arazi: Ordu mensuplarına ve devlet memurlarına hizmet ve maaşlarına karşılık olarak verilen topraklardır. Görevden ayrılan kişinin iktası elinden alınıp başkasına verilirdi. Ordu mensuplarına ayrılan…

Has Arazi: Geliri hükümdara ayrılan topraklara hassa arazi denirdi.

İkta Arazi: Ordu mensuplarına ve devlet memurlarına hizmet ve maaşlarına karşılık olarak verilen topraklardır. Görevden ayrılan kişinin iktası elinden alınıp başkasına verilirdi. Ordu mensuplarına ayrılan bu topraklar hizmetlerini sürdürmeleri şartı ile babadan oğla geçerdi.

Mülk Arazi: Devlet adamlarına başarılarından dolayı verilen topraklardır. Bu topraklara sahip olanlar toprak üzerinde satma, devretme, vakfetme ve miras yolu ile çocuklarına bırakma gibi her türlü tasarrufa sahiptiler.

Vakıf Arazi: Miri ve mülk arazilerinden gelirleri ilmi veya sosyal kuruluşların masraflarına ayrılan topraklardır. Vakıf toprakları amaçları dışında kullanılamaz ve alınıp satılamazdı.

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Okunma Sayısı 1923
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir