Bu ders notu
  • 2139 kişi okudu


Türkiye Tarihi – Kültür ve Medeniyet – Ekonomi

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

Anadolu Selçuklu Devleti’nin ekonomisi tarım, hayvancılık, sanayi, madencilik ve ticarete dayanıyordu.

 

Tarım ve Hayvancılık

Köylerde yaşayan Türkmenler tarım ve hayvancılıkla uğraşarak ekonomiyi canlandırmışlarıdır.

Anadolu’da bir dönem koyun…

Anadolu Selçuklu Devleti’nin ekonomisi tarım, hayvancılık, sanayi, madencilik ve ticarete dayanıyordu.

 

Tarım ve Hayvancılık

Köylerde yaşayan Türkmenler tarım ve hayvancılıkla uğraşarak ekonomiyi canlandırmışlarıdır.

Anadolu’da bir dönem koyun, keçi, sığır ve at besleniyordu. Hayvancılık halkın gıda ihtiyacını karşılamasının yanında ülke ekonomisi bakımından da önemli bir yere sahipti.

 

Sanayi ve Madencilik

–          Türkler kısa zamanda demircilik, bakırcılık, dokumacılık, dericilik sanatlarında ve silah sanayisinde ileri bir düzeye ulaşmışlardır.

–          Bu dönemde kağıt imalatı ve çinicilik sanatında önemli gelişmeler yaşanmıştır.

–          Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Konya, Ankara, Kayseri ve Denizli önemli birer dokuma merkezi haline gelmiştir.

 

Ticaret

–          Ticareti geliştirmek ve ticaret yollarının güvenliğini sağlamak Anadolu Selçuklu Devleti’nin ana politikalarından birisi olmuştur.

–          Anadolu Selçuklu hükümdarları hem üretimi artırmak hem de vergi gelirlerini düzenli hale getirebilmek amacıyla, istenen gayr-i müslimlere Selçuklu topraklarında yerleşme izni vermiştir.

–          Selçuklu sultanlarının izledikleri askeri ve ekonomik politikalar çerçevesinde Sinop, Antalya ve Alanya şerhleri fethedildi.

–          Selçuklular dış ticareti geliştirmek için çok düşük gümrük vergisi almayı kabul ederek; Venedik, Ceneviz ve Floransa gibi İtalyan şehir devletleriyle antlaşmalar yaptılar.

–          Selçuklu sultanları bazı askeri seferlerini bile ticari amaçla yaptılar.

–          Yine ticaretin gelişmesi için, soyulan kervanların ve zarar gören tüccarların kayıpları da Anadolu Selçuklu Devleti tarafından karşılanırdı.

–          Selçuklular ticaret yollarının güvenliğini sağlamak için belli aralıklarla kervansaraylar ve hanlar yaptırdılar. Kervansarayların ihtiyaçları ve giderleri vakıflar tarafından karşılanırdı.

–          Hükümetçe atanan şıhne, şehirlerdeki ticari hayatı kontrol eder ve devlete ait pazarlardaki vergileri toplardı.

 

Maliye ve Para

Devletin gelir kaynakları arasında vergiler (öşür, haraç, cizye), maden gelirleri, hediyeler ve ganimetler bulunmaktadır.

 

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Okunma Sayısı 2139
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir