Son Dakika
29 Ocak 2020 Çarşamba
Bu ders notu
  • 2932 kişi okudu


Toprak Çeşitleri – Yerli Topraklar

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

Yerli toprakların oluşmasında en önemli etken iklimdir. Bu nedenle yeryüzündeki iklim kuşaklarına göre topraklar da ikiye ayrılır:

1. Nemli Bölge Toprakları

Bu toprak tipleri nem ve yağışın fazla olduğu bölgelerde oluştukları için gür bir bitki örtüsü ile kaplıdır….

Yerli toprakların oluşmasında en önemli etken iklimdir. Bu nedenle yeryüzündeki iklim kuşaklarına göre topraklar da ikiye ayrılır:

1. Nemli Bölge Toprakları

Bu toprak tipleri nem ve yağışın fazla olduğu bölgelerde oluştukları için gür bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Genel olarak humusça zengin olmalarına karşın üst tabakalarındaki mineraller yağışlarla alt katmanlara geçtiği için verimleri düşüktür.

Laterit topraklar: Rengi demir oksit sebebiyle kiremit kırmızısı olan bu topraklar genelde tarım için elverişsizdir. Bu toprak çeşidine Türkiye’de Doğu Karadeniz kıyılarında rastlanmaktadır.

Kahverengi orman toprakları: Orta kuşakta geniş yapraklı ormanların bulunduğu yerlerde yaygınlık gösterir. Humus oranı fazla olduğu için verimlidirler. Karadeniz’in geniş bir kısmında, Marmara’da Yıldız ve Samanlı dağlarında görülür.

Terra rossa(Kırmızı renkli topraklar): Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yaygındır. Kalkerli arazilerin yaygın olduğu yerlerde sulama ile verimli hale gelen topraklardır. Türkiye’de Güney Marmara, Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu’nun batı kesiminde bu topraklara rastlanmaktadır.

Podzol topraklar: İğne yapraklı ormanların geniş yer kapladığı, soğuk ve nemli iklim bölgelerinde yaygındır. Yıkanmış olduklarından mineral bakımından fakirdirler. Türkiye’de Batı Karadeniz’de podzollaşmış topraklara rastlanır.

Tundra toprakları: Soğuk iklim kuşağı toprakları olduğu için Türkiye’de tundra topraklarına rastlanmaz.

2. Kurak Bölge Toprakları

Yağışların az olduğu yerlerde görülen kireç ve tuz miktarı fazla olan yıkanmamış topraklardır.

Çöl toprakları: Şiddetli buharlaşma ve sıcaklık sonucunda topraktaki tuz ve kireç, yüzeyde sert bir tabaka meydana getirmiştir. Tarıma uygun değillerdir. Renkleri çoğunlukla bozdur. Türkiye’de çöl toprakları yoktur. Konya Karapınar’da çöl topraklarına benzeyen topraklar bulunur.

Kestane rengi topraklar: Ilıman kuşakta, karaların iç kesimlerindeki yarı kurak alanların toprağıdır. Tahıl tarımı için çok elverişlidir. Türkiye’de İç Anadolu, Doğu Anadolu, İç Batı Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da görülür.

Çernozyomlar: Renginden dolayı kara topraklar da denir. Humus bakımından zengin olduklarından Dünya’nın en verimli topraklarındandır. Türkiye’de en fazla Erzurum-Kars platosunda görülür.

 

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Okunma Sayısı 2932
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir