Bu ders notu
  • 2566 kişi okudu


Osmanlı Devleti’nde Kültür ve Uygarlık – Şehzade Eğitimi

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

–          Osmanlı Devleti’nde padişahın erkek çocuklarına şehzade veya çelebi denilmiştir.

–          Osmanlın Devleti’nin kuruluşundan, XVII. Yüzyılın sonlarına kadar k,imin padişah olacağı konusunda…

–          Osmanlı Devleti’nde padişahın erkek çocuklarına şehzade veya çelebi denilmiştir.

–          Osmanlın Devleti’nin kuruluşundan, XVII. Yüzyılın sonlarına kadar k,imin padişah olacağı konusunda kesin bir kural yoktu. Bundan dolayı bütün şehzadeler padişah adayı olarak görülmüş ve önemli bir eğitime tabi tutulmuşlarıdır.

–          Şehzadeler küçük yaşlardan itibaren sarayda dini eğitime tabi tutulur, ardından Lala denilen eğitmenler eşliğinde sancaklara gönderilerek idari ve askeri alanlarda eğitim almaları sağlanırdı. Bu sisteme Sancak Sistemi adı verilmiştir.

–          Şehzadeler genellikle Anadolu sancaklarına gönderilir; yabancı devletlerin şehzadeleri kışkırtmalarını engellemek amacıyla Rumeli’ye gönderilmezlerdi.

 

NOT: Şehzadelerin sancağa çıkma geleneğine III. Mehmet zamanında son verilmiştir. Bu durum şehzadelerin tecrübesiz bir şekilde tahta çıkmasına yol açmıştır. Sancağa gönderilmeyen şehzadeler sarayın Şimşirlik denilen kısımlarında eğitimini tamamlarlardı. Sancağa çıkmadan tahta oturan ilk Osmanlı padişahı I. Ahmet’dir.

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Okunma Sayısı 2566
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir