Bu ders notu
  • 3405 kişi okudu


Hakların Kullanılması

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

Hak sahibinin haklarını kullanması ve borçların yerine getirilmesinde geçerli olan ana ilke dürüstlük kuralları (objektif iyiniyet kuralları)dır. Dürüst davranma, hak sahibinin hakkını kullanırken veya borcu yerine getirirken iyi ve doğru hareket etmesini, yani dürüst, namuslu…

Hak sahibinin haklarını kullanması ve borçların yerine getirilmesinde geçerli olan ana ilke dürüstlük kuralları (objektif iyiniyet kuralları)dır. Dürüst davranma, hak sahibinin hakkını kullanırken veya borcu yerine getirirken iyi ve doğru hareket etmesini, yani dürüst, namuslu, aklı başında, davranışının sonucunu bilen, orta zekalı her insanın benzer olaylarda izleyeceği yolda hareket etmesidir.

Örneğin; çocukları üzerinde velayet hakkına sahip olan anne baba, bu hakkını kullanırken normal ve makul bir insan gibi davranmak zorundadır. Anne-babanın çocuk üzerindeki velayet hakkından dolayı tedip ve terbiye amaçlı çocuklarını evden çıkarmama hakkı vardır. Ancak anne-baba çocuğu aylarca odasında kapalı tutar ve çocuğa eziyet ederse velayet hakkını, dürüstlük kurallarına aykırı hareket ederek kullanmış olurlar. Bu yüzden hakim kararıyla velayet hakkına son verilebilir.

Hakkın Kötüye Kullanılması: Bir hakkın kullanılmasında dürüst davranılmamasıdır. Bir hakkın açıkça kötüye kullanılması hukuk düzeni tarafından korunmaz.  

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu ders notu  “www.kpsscafe.com” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

Okunma Sayısı 3405
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir