Son Dakika
18 Ocak 2020 Cumartesi
Bu ders notu
  • 2888 kişi okudu


Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi genel yorum

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

Birinci Dünya Savaşı sonunda yenilen devletlere imzalattırılan antlaşmalar , barışı sağlamamış, uluslararası sistemde yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Nitekim, Almanya'nın Versailles Antlaşmasına duyduğu tepki,İkinci Dünya Savaşı'nın en önemli nedenlerinden…

Birinci Dünya Savaşı sonunda yenilen devletlere imzalattırılan antlaşmalar , barışı sağlamamış, uluslararası sistemde yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Nitekim, Almanya'nın Versailles Antlaşmasına duyduğu tepki,İkinci Dünya Savaşı'nın en önemli nedenlerinden biridir.

Almanya'nın Polonya'ya saldırısıyla başlayan İkinci Dünya Savaşı, kısa süre içinde tüm dünyaya yayılmıştır. Savaş sonrasında ABD ve SSCB aynı grupta yer almasına karşın aralarında sorunlar eksik olmamıştır.İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde iki kutuplu bir dünya doğmuştur. ABD'nin başını çektiği Batı Bloku ve SSCB'nin başını çektiği Doğu Bloku arasında ideolojik nedenlerden dolayı soğuk savaş yaşanmıştır. Bu ayrılık dünyanın tüm bölgelerini etkilemiş ve uluslararası sistem buna göre şekillenmiştir.

İki blok arasında soğuk savaşın çözülmesi uluslararası sistemde, devletlerarası ilişkileri etkilemiştir. Ancak, dünyada gerginliğin azaltılması ve barışın sağlanması yönündeki çalışmalar, yumuşama (detant) döneminde mümkün olabilmiştir.

Okunma Sayısı 2888
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir