Bu ders notu
  • 2137 kişi okudu


Altı Sigma nedir? ve Niçin önemlidir? (KPSS İstatistik)

Bu ders notu sizce ne kadar yararlı?

Sigma, Yunan alfabesindeki bir harfin adıdır.  genellikle toplam simgesi olarak ünlüdür.  da özellikle istatistikte ve istatistiksel süreç kontrolünde çok önemli bir ölçüt olan, standart sapmanın simgesidir.Standart sapmanın karesi varyans   olarak adlandırılır.Varyans…

Sigma, Yunan alfabesindeki bir harfin adıdır.  genellikle toplam simgesi olarak ünlüdür.  da özellikle istatistikte ve istatistiksel süreç kontrolünde çok önemli bir ölçüt olan, standart sapmanın simgesidir.Standart sapmanın karesi varyans   olarak adlandırılır.Varyans, değişikliğin temel ölçüsüdür.

Standart sapma, varyansın (+ işaretli) karekökü olduğu ve dolayısıyla birimi de ilgili değişkenle aynı olduğu için dağılma (yayılma, sapma, farklılaşma, heterojenlik) ölçütü olarak uygulamacı açısından daha kolay anlaşılan ve dolayısıyla yeğlenen bir ölçüttür. Belirli koşullarda oluşan değerler arasındaki farklılaşma ne kadar büyükse, standart sapması da o denli büyük bir değer olarak hesaplanmış olur. Tersine benzeşiklik (homojenlik)düzeyi arttıkça, yani farklılıklar azaldıkça bunların ölçüsü olan standart sapmanın değeri küçülür. Çok ileri ve iddialı bir hedef, sıfır sapmalı (sapmasız) sistemlere, süreçlere sahip olabilmektedir. Bu özlemin kalite dünyasındaki karşılığı “sıfır kusur” ve “sıfır tolerans” kavramlarıdır.

Altı sigma aslında, sıfır kusur stratejisinin ulaşılabilir bir hedef olarak yaşama geçirilebilmesinde yararlanılan bir istatistiksel yönetim (kontrol) düzeneğidir.

Bu bağlamda;

Olması anlamına gelmektedir.Bu düzeyde bir süreç yeteneğine ulaşmış olmak, günümüz koşullarında kusurlu oranını yaklaşık milyonda 3 (3,398) düzeyine indirebilmeyi, tersine kusursuz oranını yaklaşık milyonda 999997 düzeyine yükseltebilmeyi güvenceye alabilmektedir.Bu da kuşkusuz sıfır kusur düzeyine oldukça iyi bir yaklaşım demektir. Altı Sigma bu yüzden çok önemlidir.

DERS NOTUNUN DEVAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Okunma Sayısı 2137
Ders notunu okumak için tıklayın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir